• Wspólnota
  8 tys. pielgrzymów
 • 9 dni
  rekolecji w drodze
 • 215 km
  pielgrzymiego szlaku
 • droga
  do świętości
 • 25
  grup pielgrzymkowych
< >
Trasy
Zapisy na Pielgrzymkę
Aplikacja aPPT
Regulamin konkursu
Grupy Pielgrzymkowe

Do pielgrzymki zostało niecałe 90 dni. Przygotowania, mimo iż trwają już od 25 sierpnia ubiegłego roku, teraz nabierają coraz większego tempa. Dziś w Zabawie odbyło się spotkanie zarządu i przewodników PPT. Przy tej okazji krótko o tegorocznym wędrowaniu, nadziejach z nim związanych oraz „wymaganiach”, które ze sobą niesie opowiedział ksiądz dyrektor Zbigniew Szostak.

 

Hasłem tegorocznej XXXVI Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej są słowa „Pełni Ducha Świętego budujemy Kościół na wzór Chrystusa”, nawiązujące do obecnego roku katechetycznego. Z tej racji przyglądać będziemy się Duchowi Świętemu, który jest nam potrzebny – jak mówi ksiądz dyrektor – „nie tylko na pielgrzymce, ale przede wszystkim żeby iść jako ludzie za Jezusem Chrystusem”.

Chrystus zostawił nam Ducha Świętego jako Dar „żebyśmy odpowiedzieli na to zasadnicze pytanie: kim On dla nas jest? - czyli wyznali, że jest naszym Panem i Zbawicielem i żebyśmy w mocy Ducha Świętego odnaleźli się jako uczniowie Jezusa Chrystusa.”

Tegoroczna pielgrzymka jest nam potrzebna, by odnaleźć na nowo prawdę o Trzeciej Osobie Trójcy Przenajświętszej. By doświadczyć i zrozumieć czym jest Boża Miłość: Ojca do Syna, Syna do Ojca i na czym polega nasze życie jako tych, którzy zostaliśmy umiłowani. Dary Ducha Świętego zostały w nas złożone już w sakramencie chrztu świętego, a niejako umocnione zostały przez bierzmowanie. Teraz potrzebujemy na nowo je odnawiać „i pozwolić żeby te dary, które są w nas złożone w końcu zaczęły działać, w końcu przemieniały nasze życie, a przez nasze życie przemieniały to życie, które jest w naszych rodzinach, naszych parafiach, w naszej diecezji”.

Przygotowania do pielgrzymki nie są łatwe, ale wspiera je sama Matka Boża, która jak kiedyś uczniom w Wieczerniku tak dzisiaj nam pomaga przygotować się na przyjęcie Ducha Świętego.

„Na tym polega też fenomen pielgrzymki, że nie można wyruszyć tylko 17 sierpnia – można się dołączyć do pielgrzymki - i serdecznie zapraszamy - ale ci którzy w jakiś sposób są odpowiedzialni za przygotowanie pielgrzymki to wiedzą, że ta pielgrzymka zaczęła się w momencie zakończenia pielgrzymki w ubiegłym roku na Jasnej Górze.”

Ksiądz Zbigniew żywi szczerą nadzieję, że także ci, którym nie uda się wyruszyć w tym roku na pielgrzymi szlak, dzięki mediom, będą mogli doświadczyć tajemnic wydarzenia jaką jest Piesza Pielgrzymka Tarnowska, w której działa tak mocno Duch Święty. Bowiem „wydarzenia zewnętrzne podobnie jak znaki obecności Ducha Świętego – ogień, gołębica, wiatr – mają nas prowadzić na głębię”.

„Myślę, że to jest jedna z propozycji, ale ta najbardziej wymagająca, ale i najciekawsza.”

Pielgrzymka jest jedną z alternatyw dla młodzieży na spędzenie wakacji. Jest to opcja „najbardziej wymagająca, ale i najciekawsza”. Jednak podobnie jak w sporcie czy twórczości artystycznej, także w duchowości potrzeba wysiłku, mobilizacji, by osiągnąć coś wielkiego.

„Jeżeli tylko będziemy na wakacjach szukać tego by było miło, łatwo i przyjemnie - to nie na pielgrzymce. Na pielgrzymce będzie dopiero potem miło, łatwo i przyjemnie, kiedy pokonamy po pierwsze taki opór, że to coś ma nas kosztować, ale każdy wie, że aby osiągnąć jakiś cel, a zwłaszcza ważniejszy, to musimy się zmobilizować.”

„Zachęcam żeby wszyscy ci, którzy poszukują takich właśnie wydarzeń, takich wartości, takiego piękna, które nie jest tylko zewnętrznym jakimś wyrazem, jakimś doświadczeniem, żeby spróbowali się zmierzyć z tym wyzwaniem jakim jest tarnowska pielgrzymka.”

„Z wielką nadzieją chcę się wybrać na tę pielgrzymkę, żeby rzeczywiście doświadczyć tej głębi Ducha Świętego, który będzie na pewno nam dany, bo tego pragnie sam Bóg – żeby nam udzielać tego Ducha Świętego, a my przez dziewięć dni będziemy się na Niego otwierali”.

„A gdyby ktoś nie wiedział czy ma iść to niech pyta Ducha Świętego czy go chce tam prowadzić. To może właśnie będzie jedno z takich można powiedzieć zmagań osobistych. Co mam zrobić na te wakacje? Pytaj Ducha Świętego. Może właśnie ta pielgrzymka jest odpowiedzią na to pytanie.”

 

Real time web analytics, Heat map tracking

Partner Pielgrzymki

Do pielgrzymki pozostało:

Kontakt

Centrum Organizacyjne
Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej
Zabawa 2
33-133 Wał-Ruda
tel. (014) 678-14-48
pptarnowska@gmail.com