• Wspólnota
  8 tys. pielgrzymów
 • 9 dni
  rekolecji w drodze
 • 215 km
  pielgrzymiego szlaku
 • droga
  do świętości
 • 25
  grup pielgrzymkowych

< >
Trasy
Zapisy na Pielgrzymkę
Aplikacja aPPT
Regulamin konkursu
Grupy Pielgrzymkowe

„Kroczyć do nieba razem z innymi”

Trzeci dzień to zgodnie z pielgrzymkową tradycją dzień poświęcony misjom. Modliliśmy się za misjonarzy i misjonarki, a także mieliśmy okazję posłuchać o tym, w jakich krajach posługują. Przed rozpoczęciem Mszy Świętej swoje świadectwo wygłosiła Anna Golędzinowska, zachęcając nas do przebaczenia, które z kolei prowadzi do wolności i radości.

Z kolei w kazaniu ojciec Remigiusz podkreślał, jak ważna w przeżywaniu Mszy Świętej jest nasza otwartość na Ducha Świętego oraz chęć przyjęcia Go: „Nie zawsze na Eucharystii jesteśmy zjednoczeni z Duchem Świętym. To nie przeszkadza oczywiście, że tutaj na ołtarzu przychodzi Pan i cała Trójca jest tutaj obecna. Ale moje przeżywanie Eucharystii może być duchowe, ale nie musi. Są Eucharystie, na które przychodzimy i wychodzimy. I nic się nie dzieje. Bóg robi swoje. On przychodzi. I tyle. Nic się nie zmienia”

 „Niestety jest z nami dzisiaj coś takiego, że jak jest modlitwa przemieniająca to mówimy: „Wow! To jest ten moment”, a kiedy jest modlitwa, która nas nie przemienia, to traktujemy to normalnie. A powinno być odwrotnie. Normalne powinno być to, że modlitwa nas przemienia. A jak nas nie przemienia to powinniśmy być zdziwieni, o co chodzi. My w tym momencie żyjemy odwrotnie. Jak nam Ania powiedziała o przebaczeniu […] to od razu czujemy w sobie: „Wow! Tak trzeba. Też bym tak chciał”. Tymczasem to, co powiedziała Ania powinno być tylko wzmacniające dla nas. To jest normalne. Tak trzeba żyć. To jest to. […] To jest życie w Duchu Świętym. Jeżeli otrzymuje Jego łaskę, przyjmuje bardziej, bo on nam się daje (tylko czy ja go przyjmuje?), to będę tak żył. Życie staje się życiem cudów.”

Jezuita tłumaczył: „Człowiek, którego nie dziwi działanie Ducha Świętego podczas Eucharystii, wie że na Eucharystii mogę doświadczyć uwolnienia. Wie, że na Eucharystii mogę doświadczyć pojednania; że dzisiaj mogę komuś przebaczyć. Wie, że na Eucharystii mogę doświadczyć uzdrowienia. I to mnie nie dziwi.”

Natomiast odwołując się do postaci trzeciego dnia, świętego Stanisława Kostki, starał się zapalić w nas pragnienie „normalnej świętości”, do której wzywa również papież Franciszek. Stasiu Kostka na co dzień żył tak, że mieszkańcy Rzymu tuż po jego śmierci krzyczeli „Santo Subito”. Mieli go za świętego, bo widzieli świadectwo jego życia.

Tegoroczny rekolekcjonista pielgrzymkowy odkrył przed nami także inne spojrzenie na naszą duchową rzeczywistość. Zachęcał, by nawet w rozproszeniach na modlitwie szukać głosu Ducha Świętego.

Nie zabrakło też nawiązania do tegorocznego plakatu pielgrzymkowego i znajdującej się na nim ilustracji. Tłumacząc jej znaczenie, ojciec Recław mówił: „W momencie kiedy ten krzyż niesiemy w mocy Ducha Świętego, bo można nieść krzyż samemu, można też uciekać od własnego krzyża […], ale w momencie kiedy biorę swój krzyż w mocy Ducha Świętego to ta droga, gdzie idę w Duchu Świętym i niosę krzyż, staje się jasna, staje się drogą bez narzekania. I to pokazuje to logo.”

Co więcej: „Krzyż jest zawsze przyjęty dobrowolnie, krzyż w chrześcijaństwie. Jeżeli coś jest takiego, że jestem zmuszony, przez okoliczności, przez coś, to to jest okoliczność krzyża, to nie jest mój krzyż, który niosę. Krzyż jest dobrowolny – mogę go wziąć, mogę go nie brać. Dlatego krzyżem jest miłość.”

Warto z dzisiejszego dnia zapamiętać chociażby te dwie myśli:

„Krzyż jest związany z miłością i miłosierdziem”.

„Eucharystię możemy przeżywać tak zwyczajnie, a możemy przeżywać Ją w Duchu Świętym”

 

A już jutro pielgrzymi zawitają w Miechowie. Wcześniej będą mogli uczestniczyć we Mszach Świętych: dla części A w Racławicach oraz dla części B w Zielenicach.

Real time web analytics, Heat map tracking

Partner Pielgrzymki

Do pielgrzymki pozostało:

Kontakt

Centrum Organizacyjne
Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej
Zabawa 2
33-133 Wał-Ruda
tel. (014) 678-14-48
pptarnowska@gmail.com