• Wspólnota
  8 tys. pielgrzymów
 • 9 dni
  rekolecji w drodze
 • 215 km
  pielgrzymiego szlaku
 • droga
  do świętości
 • 25
  grup pielgrzymkowych
< >
Trasy
Zapisy na Pielgrzymkę
Aplikacja aPPT
Regulamin konkursu
Grupy Pielgrzymkowe

Pielgrzymując, musimy pamiętać o dbaniu o naszą planetę, o sprzątaniu po sobie śmieci, o troszczenie się o miejsca, w których się pojawimy.
1. Postarajmy się zużywać jak najmniej plastiku. Zamiast kupować kolejną wodę w plastikowej butelce, można zabrać taką wielokrotnego użytku, np. z filtrem, i uzupełniać na trasie. Oczywiście w granicach możliwości. 
2. Papierki nie ważą dużo, dlatego zamiast zostawiać je w przydrożnych krzakach, donieś na miejsce postojowe i wrzuć do worka na śmieci. 
3. Starajmy się też nie marnować jedzenia. Jeśli masz za dużo, podziel się z siostrą lub bratem. A czerstwy chleb, którego nie dałeś rady zjeść, oddaj do punktu, w którym odbierasz świeży podczas postoju. 
4. Kolejna ważna kwestia - nasi gospodarze. Otwierają dla nas nie tylko domy i miejsca, ale także serca. Dlatego nie pozostawiajmy po sobie złego wrażenia. Gdy zawiedziemy ich zaufanie, za rok mogą nas już nie ugościć. Zostawiajmy u nich porządek i dobre wspomnienia. 
5. Co do leśnej toalety. Wiemy, że nie zawsze jest toitoi lub jest ich za mało, żeby wszyscy zdążyli z niego skorzystać na postoju. Prosimy jednak, by rozważnie korzystać z tej opcji. O ile większość papierów się rozkłada, trzeba pamiętać, że np. podpaski już nie. Warto zatem wziąć ze sobą jakiś woreczek i wyrzucić śmieci do kosza, zamiast zostawiać je w lesie. To wciąż używanie plastiku, ale w słusznej sprawie. Nie da się od razu zaprzestać jego używania, ale możemy je ograniczyć. 
6. Warto zabrać ze sobą torbę "szmaciankę" lub taką składaną wielokrotnego użytku, dostępną np. w drogerii . Nie waży dużo, nie zajmuje za wiele miejsca, a pomoże uniknąć sytuacji brania kolejnej plastikowej torby w sklepie. 
7. Jednorazowy płaszcz przeciwdeszczowy, czyli ten zwykły z cienkiego tworzywa, który po jednym użyciu nadaje się do kosza, warto zamienić na wykonany z nieco trwalszego materiału. Wtedy zamiast wciąż kupować i wyrzucać następny, będziemy mieć jeden porządny.

Real time web analytics, Heat map tracking

Partner Pielgrzymki

Do pielgrzymki pozostało:

Kontakt

Centrum Organizacyjne
Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej
Zabawa 2
33-133 Wał-Ruda
tel. (014) 678-14-48
pptarnowska@gmail.com
..