• Wspólnota
  8 tys. pielgrzymów
 • 9 dni
  rekolecji w drodze
 • 215 km
  pielgrzymiego szlaku
 • droga
  do świętości
 • 25
  grup pielgrzymkowych
< >
Trasy
Zapisy na Pielgrzymkę
Aplikacja aPPT
Regulamin konkursu
Grupy Pielgrzymkowe

Ósmy dzień Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej był tradycyjnie dniem ponownego spotkania się grup części A i B na wspólnej Eucharystii. O poranku zgromadziliśmy się pod Żabią Skałą w gościnnym Trzebniowie. Przed Mszą Świętą odbyło się nabożeństwo pokutne oraz wręczenie pamiątek osobom pielgrzymującym po raz 25. i 37. Do miejsca sprawowania Najświętszej Ofiary nawiązał w kazaniu ksiądz biskup Salaterski:

„Skały, które są przed naszymi oczami, za waszymi, drodzy pielgrzymi, plecami, są świadkiem wielu wydarzeń z dziejów tej ziemi, Kościoła na tej ziemi, także z dziejów tarnowskiej pielgrzymki. Pamiętają nabożeństwa pojednania, nabożeństwa uwielbienia, radość spotkania wszystkich grup pielgrzymkowych w jednym miejscu po wielu dniach trasy. Pamiętają wasze zmęczenie, utrudzenie i nadzieję, że już tak niewiele zostało – z Bożą pomocą dojdziemy przed obraz Matki Najświętszej."

„Te skały mówią nam jeszcze więcej. Przypominają, że skałą zbawienia jest mój Jezus, że Bóg jest skałą, na którą się chronię i nie ulęknę się, że dom swój trzeba budować na skale, a wtedy ani wichry, ani wody, ani inne przeciwności go nie zniszczą – bo Bóg jest wierny. Znakiem tej wierności jest krzyż, o którym wspomniał ksiądz dyrektor u początku naszego spotkania, i który trwa. Zmieniają się wieki, ludzie, a krzyż trwa i mówi o wiernej, zbawczej, miłosiernej miłości Pana Boga do każdego z nas, miłości, której możemy doświadczać tak jak przeżywaliśmy to w nabożeństwie przed Eucharystią, bądź dla siebie w własny, czasem nietypowy sposób."

Zagadnieniem przewodnim dzisiejszego kazania była wierność. „Bóg jest wierny swej miłości, która chce nas zbawić i pokazuje nam swoje miłosierdzie.”

Ksiądz biskup mówił również o wartości krzyża w naszym życiu: „Jest krzyż – jedyne źródło zbawienia, a my to lekceważymy , bo mamy własne sposoby na życie, własne próby dojścia do celu albo donikąd, no i potem widzimy poranionych, zagubionych po ludzku ludzi i nadzieja tylko w Bożym miłosierdziu. W tym, że Bóg jest wierny swemu zamysłowi, by zbawić każdego człowieka. I wszystko, co było możliwe i co trzeba, czyni - choć na różny sposób.

Znakiem tej wiernej i zbawczej miłości Pana Boga wobec nas jest także Matka Najświętsza – jej obraz, jej obrazy, jej znaki. Ten obraz na Jasnej Górze, do którego pielgrzymujemy, jak czyniły to przez wieki miliony Polaków, o tej wiernej, nieobrażającej się na nas miłości Matki mówi także.”

„Przypominamy sobie o tej wiernej miłości Pana Boga u kresu pielgrzymki także po to, aby uświadomić sobie, że odpowiedzią na tę miłość Pana Boga, na tę wierność, ma być nasza wierność wobec niego. Doświadczamy bowiem, że nie jesteśmy jak skała przed Panem, że nie jesteśmy jednoznaczni, czytelni, jak ten krzyż na skale, że miewamy wiele twarzy. To nie jest wierność.”

Ostatnie w tym roku pielgrzymkowe kazanie ks. bp Salaterskiego było także okazją do odniesienia się do naszego życia po powrocie z pielgrzymki. Trzeba nam wierności również w domu, parafii i naszym powołaniu.

„Pielgrzymka, w której postępujemy, jest szkołą wierności, jest szkołą posłuszeństwa, jest szkołą stałości. Towarzyszy nam świadomość celu, do którego idziemy, zaufanie do kierownictwa pielgrzymki, do słów dyrektora. Towarzyszy nam dyscyplina, którą zachowujemy, idąc w tak pokaźnej grupie […] bez nieszczęść, bez złych przygód.”

„Trzeba nam trwać w tej wierności, także gdy wrócimy do domu. Trzeba nam trwać w świadomości dlaczego warto być wiernym. Bo jestem uczniem Chrystusa. Bo jestem posłany do całego Kościoła i świata. Bo otrzymałem niepowtarzalne i nie do zastąpienia powołanie. Bo kontynuuje to, co uczynili dla naszej ojczyzny, naszej ziemi moi przodkowie – bohaterowie i święci. Bo jestem karmiony Eucharystią. Bo doznaje Bożego przebaczenia. Bo mam sprawiać, że miłość na śmierć nie umarła. Bo mam być wierny na podobieństwo Boga, który przez krzyż mówi mi: nigdy o tobie nie zapomnę, zawsze możesz przyjść do mnie, we mnie jest twoje zwycięstwo.”

„Umiejmy dostrzec, że Bóg chodzi między nami. Bóg wychodzi nam naprzeciw – naszej słabości, naszym innym sposobom rozumienia, przeżywania rzeczywistości, naszemu zdrowiu. Zaufajmy. Tym jest wierność.”

Real time web analytics, Heat map tracking

Partner Pielgrzymki

Do pielgrzymki pozostało:

Kontakt

Centrum Organizacyjne
Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej
Zabawa 2
33-133 Wał-Ruda
tel. (014) 678-14-48
pptarnowska@gmail.com